_______________________________________________________________

___________________________________________________________

SMJEŠTAJ: 3. kat, prostorija 323, Površina: 102 m2

OPREMA: TV, CD-player, telefon, radiokasetofon, 2 računala (omogućen pristup internetu), 1 printer, program za knjižnično poslovanje MetelWin

KNJIŽNI FOND: 9,724 svezaka (bogata referentna zbirka, lektira, lektira na engleskom jeziku, beletristika po izboru)

ČASOPISI: Cener - list učenika Desete gimnazije, Meridijani, Hrvatske šume, Matematičko-fizički list, Matematika i škola, Osječki matematički list, Latina et Graeca, BUG, Olimp, National Geographic, ZŠEM revija, Školske novine, Glas Koncila.

BROJ ČITALAČKIH MJESTA: 24

KNJIŽNIČARKE: Kasandra Molnar Skopal, dipl. bibliotekar, Maja Vuković, dipl. bibliotekar

RADNO VRIJEME:

od ponedjeljka do petka

I. smjena  od 8.00 do 14.00 h

II. smjena od 13.00 do 19.00 h

ČLANOVI: učenici, profesori, ostali djelatnici škole

01 55 09 289

______________________________________________________________________________________

MISIJA

Školska knjižnica je sastavni dio odgojno-obrazovnog procesa škole, koji se ostvaruje kao: neposredna odgojno-obrazovna djelatnost, stručna knjižnična djelatnost i kulturna i javna djelatnost.

Misija naše knjižnice je pružiti učenicima, nastavnicima, stručnim suradnicima i ostalim radnicima škole najkvalitetniju knjižničnu uslugu koja se ostvaruje u neposrednoj odgojno-obrazovnoj djelatnosti, stručnoj knjižničnoj djelatnosti i kulturnoj i javnoj djelatnosti.

VIZIJA

Pružiti obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informaciji. Opskrbiti učenike vještinama za učenje kroz cijeli život, razviti njihovu maštu i osposobiti  ih za život odgovornih građana.

CILJEVI

• Podržati obrazovne ciljeve onako kako su zacrtani u nastavnom planu i programu škole i njenim zadaćama.
  • Razviti navike korištenja knjižnice kroz cijeli život, potičući kod učenika naviku i užitak u čitanju i učenju.
  • Pružiti mogućnosti za stvaralačko iskustvo u upotrebi i kreiranju informacija za poticanje učenja, razumijevanja, mašte i užitka.
  • Poticati sve učenike na usvajanje vještina  procjene i upotrebe informacija.
  • Organizirati aktivnosti koje potiču kulturnu i društvenu svijest i osjetljivost.
  • Surađivati s učenicima, učiteljima, administracijom i roditeljima u postizanju zadaća škole.
  • Isticati načela da su sloboda mišljenja i slobodan pristup informacijama preduvjeti za uspješno i odgovorno sudjelovanje u građanskom demokratskom društvu.
  • Promicati čitanje, izvore i službe školske knjižnice u školi i izvan nje.
  • (prema UNESCO-vom  Manifestu za školske knjižnice iz 1999. godine)

KRATKA POVIJEST KNJIŽNICE

Od 1991. do 1997. godine postojala je zajednička knjižnica I. tehničke škole Tesla i X. gimnazije u prostorijama Tehničke škole. Odlukom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta došlo je do razdvajanja knjižnica te je knjižni fond X. gimnazije premješten na III. kat zgrade. Najveći dio tog posla (preseljenje i formiranje nove knjižnice) obavila je profesorica Anka Rakijaš uz pomoć knjižničarke Anke Benaković. Nova knjižnica ubrzo je zaživjela među učenicima i profesorima te je postala važan čimbenik u životu naše škole. Nakon odlaska u mirovinu profesorice Rakijaš, u knjižnici su radile knjižničarke profesorice Ana Ereš, Anđelka Dulčić i Marinka Cirković. Prostor je 2002. godine obnovljen modernim namještajem, tada je osposobljen i čitaonički dio knjižnice, a informatizacija knjižnoga fonda započeta je krajem 2003. godine i završena  2012.  Posudba knjižničnog fonda obavlja se pomoću računalnog programa “METEL WIN”, a  tjedne i mjesečne tiskovine posuđuju se pomoću pisanih evidencija. Danas smo ponosni na našu knjižnicu jer je ona učenicima drugi dom, izvor informacija i znanja. Često je knjižnica puno više od „mjesta na kojem se posuđuju knjige“ – u njoj se razgovara, razmjenjuju iskustava, stječe navika čitanja i pretraživanja, jednom riječju – u ugodnom okruženju druži se s knjigom.

Tekst: Kasandra Molnar Skopal, dipl. bibliotekar, Maja Vuković, dipl. bibliotekar