TAJANA MATASOVIĆ, prof.

_________________________________________________________________________

Od 2000 – 2010 godine postojala je  i izborna nastava latinskog jezika koju je vodila prof. Matasović,na kojoj su učenici između ostalog pročitali, uvježbali I nastupali sa ovim predstavama: Ćup I Bakhide Tita Makcija Plauta ,Bogovi s Olimpa, Rimska vojska (scenske igre), te šaljivom farsom Horacije poeta, koja je izvedena u kazalištu Kerempuh povodom 10/40 godišnjice X. gimnazije “Ivan Supek”. S komedijom Bakhide učenici su sudjelovali I na Lidranu 2003 godine. Svih tih godina svake godine sudjeluju na školskim, županijskim I državnim natjecanjima, a učenik prof. Selaka- Goran Nikšić je bio i prvak Hrvatske u poznavanju latinskog jezika 2003 godine.

__________________________________________________________________________

Voditeljica stručnog vijeća zadnjih 25 godine je Tajana Matasović,prof. mentorica, koja organizira natjecanja na školskoj razini, te je uključila X. gimnaziju “Ivan Supek” 2010.godine  u provjeru znanja po europskim standardima tkz. ECCL (Euroclassica Latina) na kojoj naši  učenici postižu jako dobre rezultate ( preko 30 srebrnih medalja i 14 brončanih !). Nakon edukacije u Academiji Vivarium Novum u Rimu, prof. Matasović  2014. godine uvodi  novi program učenja latinskog jezika po                „ Metodi natura „ prof. Orberga, koja je prihvaćena te iste  godine i od Ministarstva obrazovanja. Ta metoda sastoji se od govornog latinskog jezika, sa elementima glume, scenskog nastupa i pjevanja, te lakog čitanja tekstova i brzog usvajanja vokabulara. Učenicima je puno bliža od stare metode i sa većom lakoćom i radošću uče latinski jezik. Na Danima Supeka 2016. , naši su učenici (cijeli tadašnji 1e) sudjelovali sa predstavom Romul i Rem, koja je prihvaćena gromoglasnim pljeskom od strane publike. Na Državnm skupu klasičnih filologa u Zagrebu 2015, prof. Matasović sudjeluje sa cijelim tadašnjim 2a razredom i predstavljaju novu metodu poučavanja latinskog jezika. Tijekom dva ogledna sata učenici su pokazali znanje govornog latinskog jezika, poznavanje gramatike, nastupali su sa predstavom, te su pjevali višeglasno uz profesionalnu pomoć prof. Alme Zubović. Povodom 2400 godina antičke civilizacije na otoku Hvaru, prof. Tajana Matasović sudjelovala je sa naše dvije učenice, dobitnice srebrnih medalja na ECCL natjecanju: Mijom Karoly i Mateom Kosinec.

_________________________________________________________________________

Prof. Matasović je i mentorica mladim kolegama koji polažu pripravnički ispit, te su dosad uspješno položili i već predaju latinski kolega Kozulić Hrvoslav i Lidija KLenovšak, a sada su u pripravničkom statusu dvije mlade kolegice Iva Blagus i Maja Tabak Demo.

Od 2010-2014 prof. Matasović je i voditeljica pilot programa „ India Studies“ u sklopu Cambridga, te je provela kao stipendistica indijske vlade u Teri institutu u New Delhiju i na Himalaji mjesec dana i dodatno se educirala u tom području.

2011.uključila se u međunarodni projekt Teacher Leadership u sklopu Cambridga i uvela u školu ranojutarnju zajedničku grupu profesorica i učenica vježbanja disanja i asana i pratila napredak u učenju , koncentraciji i međusobnim odnosima djece u razredu i odnosu djeca-profesor i ta grupa je postigla izvanredne rezultate. Same učenice su imale prezentaciju o radu grupe na zajedničkom susretu svih škola uključenih u projekt Teacher Leadership.

2010 godina završila je i 72 satni tečaj permakulture i ima viziju da zajedno sa učenicima pretvori potpuno zapuštene i beskorisne terase na 5. katu u urbani jestivi školski vrt, te da se učenici educiraju o permakulutri, o gradskim vrtovima, o čuvanju starih sjemenja, o plodoredu, o zdravoj prehrani.